Obvestilo o šestem skupnem terenskem usposabljanju intervencijskih enot v okviru projekta ENRAS

V okviru čezmejnega sodelovanja med Slovenijo in Hrvaško so partnerji na projektu ENRAS (ENsuring RAdiation Safety) – ki se izvaja v okviru programa INTERREG V-A SLOVENIJA-HRVAŠKA 2014-2020 – 22.9.2020 na Igu v Sloveniji izvedli šesto skupno terensko usposabljanje gasilskih intervencijskih enot za čezmejno posredovanje v primeru jedrskih in radioloških nesreč.

Usposabljanje je bilo izvedeno na lokaciji Izobraževalnega centra za zaščito in reševanje (ICZR) Republike Slovenije na Igu. Sodelovalo je 27 udeležencev iz 6 intervencijskih enot (samo iz Slovenije, zaradi posledic omejitev COVID-19), ki so uspešno preizkusili svoje znanje v treh različnih interventnih scenarijih (vajah), s katerimi so organizatorji vaje skušali kar najbolje simulirati razmere, v kakršnih bi se gasilci lahko srečali z nevarnostjo radioaktivnega sevanja pri svojem rednem delu. V prvem scenariju so demonstrirali varno posredovanje pri reševanju iz ponesrečenega vozila, ki je prevažalo radioaktivni vir. Sledilo je gašenje požara, do katerega je prišlo pri izvajanju industrijske radiografije, pri zadnji vaji pa so morali zaustaviti iztekanje radioaktivne tekočine iz soda.  Pri vseh treh vajah so morali udeleženci pokazati zadovoljivo znanje glede uporabe merilnikov radioaktivnega sevanja, optimizirati delo zaradi osebne zaščite ter poskrbeti za zaščito prebivalstva in okolja.

Poleg pripadnikov intervencijskih enot so se skupne vaje udeležili tudi predstavniki ključnih partnerjev v projektu ENRAS (Inštituta Jožef Stefan in GZS), ki so sodelovali kot organizatorji, ocenjevalci radioloških veščin in člani ekip ELME, ki so posredovale na poziv intervencijskih delavcev, prav tako pa tudi predstavniki pridruženih partnerjev v projektu (URSZR in URSJV), ki so sodelovali kot opazovalci.

Izvedeno skupno terensko usposabljanje na Igu je bilo šesto od predvidenih devetih skupnih terenskih usposabljanj slovenskih in hrvaških intervencijskih enot, ki naj bi bile izvedene med junijem 2019 in novembrom 2020. Na vsaki skupni vaji bodo sodelovale tiste intervencijske ekipe čezmejnega območja, ki bodo v času med dvema vajama opravile posebej strukturirano individualno terensko usposabljanje.

V okviru skupnih čezmejnih vaj intervencijskih ekip bo usposobljenih najmanj 240 članov iz 60 intervencijskih enot, ki se bodo dodatno usposobili za uporabo merilnikov hitrosti doze ionizirajočega sevanja in interpretacijo izmerjenih podatkov, na podlagi rezultatov pa bodo pravilno postopali za varno delo pri intervenciji v primeru jedrske in radiološke nesreče.

Na podlagi skupnih vaj bo v okviru projekta ENRAS nato pripravljen program rednih skupnih čezmejnih usposabljanj za vse intervencijske enote z namenom vzdrževanja doseženega nivoja usposobljenosti in izobraževanja novih inštruktorjev tudi po zaključku projekta.

Ta vnos je bil objavljen v Projektni dosežki, Usposabljanja. Zaznamek za trajno povezavo.